2011

Nadácia Jána Langoša udelila domácu a medzinárodnú cenu za rok 2011.

Tento rok sú laureátmi národnej aj medzinárodnej ceny dvaja disidenti, myslitelia a spisovatelia. Národnú cenu dostal slovenský prozaik, esejista a básnik Ivan Kadlečík a medzinárodnú cenu bývalý prezident ČSFR a ČR český spisovateľ a dramatik Václav Havel. Cenu odovzdávala predsedníčka správnej rady nadácie Gabriela Langošová počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa konal v podvečer medzinárodného dňa ľudských práv 10. decembra v Centre súčasného umenia DOX v Prahe.

 

Ceremoniálu sa osobne zúčastnila aj predsedníčka Národnej Rady SR Iveta Radičová Vo svojom príhovore označila oboch laureátov za "dvoch ľudí plných človečiny" a za hovorcov pravdy, ktorá môže byť často nepríjemná. Ocenila Havlovu úlohu pri demokratizácii Československa a zároveň pripomenula zločiny bývalých nedemokratických režimov. Podľa Ivety Radičovej je Cena Jána Langoša dôležitá, nakoľko na Slovensku sme sa ešte stále nevyrovnali so zločinmi proti ľudskosti počas dvoch totalít, ktoré sme prežili.

 

V oslavnej reči na Václava Havla vysvetlil Martin Bútora, že správna rada nadácie sa rozhodla udeliť toto ocenenie práve Havlovi kvôli jeho neutuchajúcemu hľadaniu mravného ukotvenia ľudského správania, jeho zmyslu pre povahu ľudských práv a jeho záujmu o veci verejné.

 

Václav Havel, ktorý pôsobil v dobe komunistickej totality v disente, významne sa podielal na vzniku hnutia Charta 77, za svoje postoje bol niekoľkokrát stíhaný a vo väzení strávil takmer päť rokov vo svojej ďakovnej reči spomenul svojho priateľa: "já jsem si uvědomil, že z Jána Langoše čišel jakýsi zvláštní klid, člověk si to ani nemusel tak uvědomovat, ale jakýmsi způsobem to cítil. Já se domnívám, že to je nesmírně důležité, když z někoho čiší vnitřní klid."

 

Ivan Kadlečík, jeden z mála slovenských literárnych disidentov v normalizačnom období, je človekom, ktorý považuje život v pravde a mravnosti za samozrejmosť. Pre politické postoje bol prepustený zo zamestnania, vylúčený zo Zväzu slovenských spisovateľov a počas obdobia normalizácie mal zakázané oficiálne publikovať. Bol súčasťou okruhu českých a slovenských samizdatových autorov. Prispieval aj do samizdatovej edície Ludvíka Vaculíka.

 

Ivan Kadlečík pozdravil publikum z videozáznamu, nakoľko mu zdravotný stav nedovolil prísť osobne. Cenu za neho prijala jeho dcéra Zuzana. Laudacio na jeho osobu predniesol jeho dlhoročný priateľ český publicista Ludvík Vaculík.

 

Odovzdávanie cien už tradične sprevádzala hudba slovenského skladateľa a hudobníka Mariána Vargu.

Mailing list

Prihláste si odber noviniek do Vašej schránky

odošli
Sponzori
Millennium000Pixelfereration
Partneri
cef